Vai var labot sliktu matu transplantāciju?
Lielākā daļa ķirurgu tagad izmanto modernas matu transplantācijas procedūras, piemēram, FUE un Strip FUT, taču iepriekšējās ārstēšanas metodes, piemēram, galvas ādas samazināšana un matu aizbāžņi, ir atstājuši savas pēdas daudziem pacientiem...
Matu aizbāžņi bieži tika izmantoti līdz deviņdesmitajiem gadiem, kad tos aizstāja labākas transplantācijas procedūras. Perforators tiek izmantots, lai no galvas ādas aizmugures izņemtu sīkus, apaļus audu gabalus, kuros katrā ir 20 vai vairāk matiņu. Plikās galvas ādas daļas pēc tam tiks sagrieztas nedaudz mazākās apļveida daļās, pirms matu spraudņi tika pārstādīti caurumos.
Šai pieejai ir vairāki trūkumi. Sākotnēji, kad matu aizbāžņi tika noņemti no pakauša, pacientam bieži palika redzamas apaļas rētas. Vēl ļaunāk, matu aizbāžņi auga savādi, dažreiz sagrupēti ķekaros, līdzīgi kā lelles mati.
Arī pretrunīgi vērtētā galvas ādas samazināšanas tehnika ir uzkatāma par novecojušu metodi, kad tiek izgriezta plikošā galvas ādas daļa, pirms apkārtējo galvas ādu pārvelk pāri izgrieztajai daļai un sašuj kopā. Agrāk to izmantoja gadījumos, kad potenciālajiem pacientiem, kuriem tika veikta matu transplantācija, nebija pietiekami daudz donora matu, taču, tā kā tas faktiski neaptur matu izkrišanu, pacienti atklāja, ka plikpaurība turpinās progresēt citās galvas ādas vietās. Tas arī parasti izraisīja rētas un nedabisku matu līniju.
Dažos gadījumos sliktu matu transplantāciju izraisa sliktas ārsta prasmes, nevis novecojušas metodes. Piemēram, ja pārstādītie mati nav novietoti pareizi, tie var augt nepareizā virzienā. Vēl viens piemērs ir nepiemērota matu līnijas noformēšana pacientam, ņemot vērā raksturu, pacienta vecumu vai to, kā tā būs piemērota turpmākas matu izkrišanas gadījumā. Matu transplantācijas tūrisms, kur pacienti dodas uz ārzemēm, lai veiktu zemas cenas operācijas, bieži uz nelicencētām un neregulētām klīnikām, pēdējos gados ir kļuvis arvien populārāks, neskatoties uz šausmu stāstiem par neveiksmīgām matu transplantācijām, kas bieži nonāk virsrakstos.
Tātad problēma ir tāda, vai bojātu matu transplantāciju var salabot?
Galu galā tas ir atkarīgs no pacienta un viņu bažām. Lielākus matu aizbāžņus var izvilkt un sadalīt atsevišķās folikulu vienībās, pirms tie tiek implantēti atpakaļ galvas ādā dabiskākā veidā. Ja nepieciešams, reģionā var implantēt vairāk donor matu.
Ja rētas rada problēmas, atkarībā no rētas pakāpes tās var tikt maskētas, lai uzlabotu izskatu. Tā kā FUE operācija ir tikai minimāli invazīva, matu folikulus var ievietot pašā rētā, ja rētai ir pietiekama asins plūsma.
Protams, tā kā nav divu vienādu gadījumu, mums ir jāpārbauda pacients, kurš vēlas novērst neveiksmīgas transplantācijas radīto kaitējumu — tāpēc piesakieties konsultācijai, lai uzzinātu, ko mēs varam darīt, lai jums palīdzētu.